Slovenský pavilón

Slovenský trojpodlažný pavilón s plochou vyše 1550 m2 našli návštevníci v srdci tematickej zóny Mobilita.

ÚSPECHY SLOVENSKÉHO PAVILÓNU NA EXPO 2020 DUBAI

PSP_0608

Slovenský pavilón privítal počas šiestich mesiacov trvania expa až 600 000 návštevníkov z celého sveta.

Študenti-Ateliér-Transport-dizajn-VŠVU-2

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) zabezpečila slovenským podnikateľom na expe 550 B2B stretnutí.

matador-mh2-hydrogen-supercar-walkaround-video-shows-us-the-future-of-supercars

Vodíkové auto MH2 zaujalo najúspešnejšiu auto-influencerku @SupercarBlondie.

274588569_153415100404290_6147335641127552719_n

Počas trvania expa sme privítali 12 kráľovských návštev!

272245641_146926924386441_1752183319140567381_n

Na slovenskom lietadle Shark Aero dosiahla 19-ročná pilotka @zararutherford svetový rekord!

101A5493

Slovensko hostilo 9 odborných tematických misií!

274605758_153419757070491_1935150957087589113_n

Na expe sme predstavili inovatívnu pľúcnu ventiláciu na COVID-19.

GTF_2257

Slovenských inovátorov na expe podporila aj prezidentka SR @zuzana_caputova.

GTF_2786

Slovenský Národný deň bol jeden z najúspešnejších na expe.

Kopie souboru PSP_0051

Reštaurácia Warhol’s bar and bistro naservírovala počas trvania expa 6000 porcií „bryndzových” halušiek a 4000 pohárov Kofoly.

PSP_1251 (1)

Slovenský pavilón zabodoval vysokým počtom fyzických exponátov.

272137955_146403524438781_8050426133122309619_n

Na expe sme predstavili najvýkonnejší počítačový procesor na svete!

SLOVENSKÝ PAVILÓN PATRIL NA GOOGLE MEDZI NAJLEPŠIE HODNOTENÉ

Slovenský pavilón na Expo 2020 Dubaj si za šesť mesiacov fungovania získal priazeň návštevníkov z celého sveta. V hodnoteniach na platforme Google boduje napriek tomu, že na jeho realizáciu sme mali oproti iným krajinám jeden z najnižších rozpočtov. Návštevníkov najviac ohúrili slovenské inovácie, vrátane vodíkového auta, leteckých exponátov, či udržateľného mobilného bývania, ale aj krásy Slovenska, výborné jedlo a príjemný personál. Z maximálneho počtu 5-tich hviezdičiek získal Slovenský pavilón na Google hodnotenie 4,6, čím sa radil medzi najúspešnejšie krajiny. Predbehli sme aj štáty ako Francúzsko, Poľsko, Austráliu, USA, Južnú Kóreu, Rusko, Čínu, Omán, Švajčiarsko, či susednú Českú republiku.

NÁRODNÝ DEŇ SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Pri príležitosti slovenského Národného dňa na svetovej výstave Expo 2020 v Dubaji sme sa medzinárodnému publiku prezentovali ako moderná krajina bohatá na inovácie, ale aj krajina s výnimočným folklórnym dedičstvom a talentovanými súčasnými umelcami.

Návštevníkov podujatia zo všetkých kútov sveta ohúril folklórny súbor SĽUK, huslista Filip Jančík, speváčka Jana Kirschner, či Billy Barman s kapelou.

Návštevníci z celého sveta si mohli počas celého tohto výnimočného podujatia užiť tanečné vystúpenia s futuristickým charakterom skupiny Mirror Family v kostýmoch zo stoviek zrkadiel a tanečno-akrobatickú choreografiu Jána Minárika.

K najvýznamnejším hosťom patrili prezidentka SR Zuzana Čaputová, minister hospodárstva Richard Sulík so svojou delegáciou, generálny riaditeľ Slovakia Travel Václav Mika, či veľvyslanec Slovenska v Spojených arabských emirátoch Michal Kováč.

Popoludňajší program v rámci Národného dňa patril Podnikateľskému fóru, organizovanom Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), ktoré otvoril poradca prezidentky SR Norbert Kurila. Okrem generálneho riaditeľa SARIO Róberta Šimončiča sa podujatia zúčastnili zástupcovia priemyselných a obchodných komôr, investori a predstavitelia podnikateľského sektora z regiónu Blízkeho východu.

Na Hydrogen Business Cocktail pod záštitou Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) ako prvý vystúpil Peter Blaškovitš. Diskutovalo sa o vodíkových technológiách ako o pohone budúcnosti, vodíkovom autobuse z dielne slovenskej firmy Rošero, či o vodíkovom aute MH2, ktoré vzniklo v spolupráci Matador Group a TUKE.

Viac o tom, ako vyzeral podrobný program slovenského Národneho dňa na na svetovej výstave Expo 2020 v Dubaji, si môžete prečítať na tomto mieste.

VIRTUÁLNA PREHLIADKA SLOVENSKÉHO PAVILÓNU

Pre všetkých tých, ktorí túžili navštíviť Slovenský pavilón na svetovej výstave Expo 2020, no nestihli to, prinášame možnosť poprechádzať sa po ňom aspoň virtuálne, vďaka tejto 360 stupňovej prehliadke.

EXPOZÍCIA

Slovensko bolo súčasťou
najväčšej svetovej výstavy Expo 2020 Dubai

Hlavná téma výstavy „Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti“ („Connecting Minds, Creating the Future“) bol symbolom inovácie a progresu.

V nadväznosti na hlavnú myšlienku boli vytvorené tri subtémy „Príležitosť“, „Mobilita“ a „Udržateľnosť“, ktoré umožňovali jednotlivým krajinám prezentovať svoj príbeh prostredníctvom danej témy a podporovať synergický efekt pri vzniku inšpirujúcich partnerstiev, progresívnych myšlienok a kreatívnej globálnej spolupráce.

Subtémy poukazovali na kritický stav dnešnej doby a jej potreby, ako aj vytvárali priestor pre globálny dialóg a nové myšlienky. 

Slovensko malo historicky mnoho zásluh na pokroku v oblasti mobility. Teraz sme mali jedinečnú príležitosť odprezentovať našu krajinu na najväčšej svetovej výstave Expo 2020 Dubai v rámci tématickej zóny MOBILITA.

Slovenskí podnikatelia tak mohli prostredníctvom unikátnej globálnej platformy a exkluzívnych prezentačných kanálov zviditeľniť svoje špičkové firmy. Našim cieľom bolo predstaviť Slovensko ako modernú krajinu, ktorá je atraktívna nielen svojimi tradíciami, ale aj inovatívnymi vynálezmi a kvalitnými ľuďmi, ktorí sa dokážu presadiť medzi technologicky vyspelými krajinami vo svete.

Leitmotívom slovenskej expozície bol Pohyb budúcnosti: vodík, letectvo a vesmír“.

Motív pohybu budúcnosti sa v slovenskom pavilóne prepájal s kreatívnym konceptom CESTY.

Boli to všetky tie cesty a príbehy, ktoré sú za nimi. Cesta zo zeme do vzduchu a vesmíru, cesta od tradícií k inovatívnym technológiám. Cesta z histórie cez totalitu až k demokracii.

A napokon aj cesta za inováciami a čistejším životným prostredím potvrdená aj príbehom prezidentky. Išli sme svetu ukázať všetky tieto cesty, všetky tieto silné príbehy.

PSP_1164
Slovenský pavilón na Expo 2020 Dubai

ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH

Koncept: Absurd studio – Ivan Kulifaj
Architektonická štúdia – Sieberttalaš – Matej Siebert, Roman Talaš

Koncepcia
Hlavným motívom témy Expo 2002 Dubai bol pohyb budúcnosti. Koncepcia výstavy sa držala tejto témy a prinášala spôsoby dopravy budúcnosti vytvorené na Slovensku. Návrh riešenia pavilónu vytváral dynamické a zároveň vizuálne neutrálne prostredie, ktoré bolo permanentne modifikované dátami na TV a projektormi. Technológiami zobrazovaný obsah dokázal v okamihu zmeniť atmosféru priestoru a svojou neohraničenosťou ponúkal neobmedzené možnosti v tvorbe priestoru a prezentovaní produktov. Bezdotyková expozícia, ktorá prinášala až holografické efekty v závoji hmlistej atmosféry a virtuálne vygenerovaných priestorov, vytvárala zážitok cestovania v čase a v priestore. Organické tvary, nezadefinované miestnosti s polopriesvitnými prvkami ukazovali, že všetko bolo možné už teraz.

Koncept pavilónu Slovenskej Republiky zároveň popisoval zásadne rýchly vývoj a technologický rast za posledné roky hlavne v sektore mobility, dopravy budúcnosti. Od poľnohospodárskej krajiny až po štát, ktorý má vedcov, vývojárov a technológie po celom svete v tímoch a projektoch, ktoré posúvajú ľudské poznanie za hranice.

Minimalistickým, dynamický a čistým dizajnom návrh reflektoval precíznosť a priestor pre nekonečne veľa možností, ktoré vyjadrovali svetlo, projekčné technológie na rôznych úrovniach či vodná nádrž. Reakcia na autonómne technológie a interaktivitu s užívateľom ako aj hygienickosť dnešnej doby pretavovala možnosť ovládania technológií bez dotyku.

Návštevník sa stával spolutvorcom a editorom obsahu, ktorý bol prezentovaný a vytváral interakciu pre všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Z obyčajnej prezentácie sa stával tvarovateľný obsah, ktorý posúval hranice a prenos informácií.

ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH PAVILÓNU

CIELE

Cieľom slovenskej expozície bolo vytvorenie príťažlivého priestoru pre prestížnu prezentáciu Slovenska a pre nadväzovanie vzťahov s jednotlivými návštevníkmi, krajinami, ako aj obchodnými partnermi. Účasť slovenských podnikateľských subjektov zastrešovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu SARIO.

EXPO je unikátnou globálnou platformou, ktorá bola príležitosťou pre akceleráciu našej ekonomiky, pre rast podnikateľských príležitostí, ako aj reštart slovenského cestovného ruchu a mohla slúžiť ako impulz na rozpohybovanie celého segmentu HORECA a prekonanie dopadov pandemického obdobia.

SLOVAKIA TRAVEL

Svetová výstava EXPO je dôležitým podujatím, kde je prezentácia krajiny vždy nosnou témou, a preto bol SLOVAKIA TRAVEL prirodzenou súčasťou tohto medzinárodného podujatia, na ktorom sa zúčastnilo 192 krajín z celého sveta.

Cieľom SLOVAKIA TRAVEL bolo odprezentovať Slovensko ako atraktívnu a modernú destináciu, pomôcť cestovnému ruchu, hotelom, aquaparkom a ďalším inštitúciám prežiť ťažké pandemické obdobie a vrátiť zahraničných turistov na Slovensko. Išlo pritom o prezentáciu na trhu, kde je silná tradícia a historický vzťah ku kúpeľníctvu.

SLOVAKIA TRAVEL preto téme kúpeľníctva prispôsobil „Národný týždeň“, aj tematický týždeň „Zdravie a wellness“. Ambíciou bolo odprezentovať Slovensko ako krajinu obdarenú nesmiernym podzemným bohatstvom v podobe početných minerálnych prameňov.

Okrem kúpeľníctva a termálnych prameňov prezentoval SLOVAKIA TRAVEL aj národné parky, výber z unikátnych ekotopov a prírodného bohatstva, národné kultúrne pamiatky UNESCO, jaskyne, veľhory, hrady a zámky i mestá ako Bratislava, Košice, Banská Štiavnica, Kremnica, Levoča a ďalšie.

Pri prezentácii využíval najmodernejšie technológie a týmto témam prispôsoboval aj obsah premietaný na veľkoplošnej 360 stupňovej obrazovke v rozlíšení 4K.

SLOVAKIA TRAVEL

HLAVNÁ TÉMA SLOVENSKÉHO PAVILÓNU

Hlavná téma slovenskej expozície bola v súlade s témou mobility

„POHYB BUDÚCNOSTI: VODÍK, LETECTVO A VESMÍR“

(Motion of the Future: Cutting-Edge Hydrogen and Aerospace Technologies Taking Green Mobility Beyond Horizons).

Obsahový koncept slovenskej expozície bol zameraný na predstavenie inovatívnych a sofistikovaných technológií v rôznych segmentoch mobility s dôrazom na: technológie vodíkového pohonu ako paliva budúcnosti, technológie v leteckom sektore, technológie vo vesmírnom sektore.

HLAVNÉ EXPONÁTY

Hlavnými exponátmi slovenského pavilónu boli vodíkové auto MH2, vesmírne mobilné roboty Androver I a II a VRM simulátor.

HLAVNÉ EXPONÁTY

SLOVENSKÉ UMENIE NA EXPO 2020 DUBAI

PARTY V 21. STOROČÍ

Dva mesiace mohli návštevníci slovenského pavilónu na Expo 2020 Dubai obdivovať špeciálne pripravenú digitálnu 12K výstavu s názvom Party v 21. storočí pod záštitou SLOVAKIA TRAVEL. Jednalo sa o umelecké diela/obrazy – mix fotografie slobodných dievčat v slovenských tradičných partách a vencoch, doplnených o facepainting (maľbu na tvár) a umeleckú maľbu ornamentov z daných krajov a obcí. Obrazy boli špeciálne zanimované do viacerých blokov tak, aby vytvorili “živý vzťah” medzi divákom a obrazom. V rámci expozície si mohol návštevník vypočuť aj skladby ako “Parta moja parta”, “Anka Anka ja ťa ľúbim” alebo “Na zelenej lúke” z CD – Party v 21. storočí – výber najkrajších slovenských ľudových piesní s ľúbostnou a svadobnou tematikou prearanžovaných do moderných hudobných žánrov.

letanovce-fap.jpg
LETANOVCE /Spiš/

V slovenskom kiosku si mohli návštevníci zakúpiť aj tradičné slovenské party a vence, ktoré ručne vyrábali dlhé hodiny etnologička projektu Katarína Sabová spolu s Romanou Mačicovou, Andreou Šulekovou a Katarínou Bednarčíkovou. Konkrétne sa jednalo o vence a party z Liptovskej Tepličky, Hrušova, Martoviec, Lendaku či Hriňovej.

HRUŠOV /Hont/

ĽUBO MIKLE

V Slovenskom pavilóne vystavoval Ľubo Mikle sochu s názvom F.S.O.B.I., čo je skratka od anglického názvu Future Sound Of Breath In – v preklade Budúci zvuk dýchania. Ako už sám názov napovedá, nosnou témou F.S.O.B.I. bol vzduch resp. zemská atmosféra, ktorá je v dnešnej dobe v alarmujúcom stave znečistenia. Stav, ktorý žijeme tu a teraz, stav, ktorý ak nebudeme riešiť akútne a na všetkých úrovniach, môže byť časom fatálny pre život na „našej planéte“. Odkazom sochy F.S.O.B.I. bolo otvoriť tému z morálno-etických uhlov a umožniť tak spoločenskú diskusiu, prispieť ďalším zrnkom či kvapkou k inovácii a progresu myslenia z pohľadu súčasného umenia.

PSP_1144
Ľubo Mikle | F.S.O.B.I.

GORDANA GLASS

Atmosféru v Slovenskom pavilóne na Expo 2020 Dubaj dotvárali sklenené objekty Gordana glass z kolekcie New Spirit, ktoré odzrkadľoval príbeh našej krajiny a inšpiroval k zdieľaniu inovatívnych myšlienok a k nadväzovaniu nových, kreatívnych partnerstiev na globálnej úrovni.

GORDANA GLASS

FILIP KULISEV

Návštevníci svetovej výstavy EXPO 2020 v Dubaji mohli obdivovať aj krásu slovenskej prírody. Súčasťou nášho pavilónu bola aj výstava Amazing Slovakia fotografa a cestovateľa Filipa Kuliseva.

Slovensko má s výnimkou mora absolútne všetko, čo je atraktívne v turizme. Nie sú to len Tatry, ale aj majestátne historické stavby ako je Spišský hrad, prírodná rozmanitosť Slovenského raja, či technické pamiatky ako sú vodné mlyny na Malom Dunaji.“ Filip Kulisev.

FILIP KULISEV

JARO VARGA

Nevieme, že vieme

„Príroda je ako text, do ktorého generácie všetkých bytostí zapisujú svoju víziu,“ píše Varga vo vete, ktorá pomáha rámcovať celé dielo. Vargov proces je hlboko osobný, odráža jeho vlastný boj s krehkosťou prírody a ekologickú víziu siete prepojení, „morfických rezonancií“ prostredníctvom komplexných „morfogenetických polí“. Je tu prítomná snaha zaznamenať plynutie zážitkov, intuitívne spojenie s plávajúcimi impulzmi prírody a mentálne obmedzenia dané vzdelaním a výchovou. Umenie sa tu dotýka aj akordu oveľa širšieho sveta, kolektívnych obáv, túžob, nádejí a úzkostí o budúcnosť ľudstva a širších prepojení do inej ako ľudskej siete života, ktoré naznačujú novú ekologickú víziu. Budúcnosť, ktorej čelíme, sa pred nami vznáša, mení sa a rozostruje, je desivá a súčasne krásna. Tiene na mysli naznačujú hrôzostrašný horizont na okraji nášho vedomia. Alebo možno katastrofa už nastala, pre Winnicotta (1974) je strach zo zrútenia strachom zo zrútenia, ktoré už nastalo („strach je len spomienka v budúcom čase“).

(z knihy Medzi umením, mysľou a prírodou, ekopsychoanalytické úvahy o knihe Jaro Varga „Nevieme, že vieme“, Joseph Dodds)

IMG_1298

MONIKA PASCOE MIKYŠKOVÁ

Stratené záhrady

Monika Pascoe Mikyšková v poslednom období rozvíja tému prírody v širokom spektre námetov, od buniek až po krajinomaľbu. Prostredníctvom tejto zdanlivo nekonfliktnej témy kriticky skúma spôsoby, akými vnímame svet a máme k nemu vzťah.

PSP_4965

WARHOL’S BAR & BISTRO

Reštaurácia Warhol’s Bar & Bistro v Slovenskom pavilóne, ktorej koncept sa odvíjal od jednej z najúspešnejších osobností so slovenskými koreňmi – umelca Andyho Warhola, bola od svojho otvorenia na Expo 2020 Dubai mimoriadne obľúbená.

Navštívili ju známe mená nielen zo Slovenska, ale aj zo sveta. Medzi hostí patrila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová, šejk Nahyan Bin Mubarak Al Nahyan – minister tolerancie SAE a člen kráľovskej rodiny Abu Dhabi, cyklista Peter Sagan, moderátor Sajfa, Geissenovci, najznámejšia car influencerka @Supercarblondie, či rapper Ego.

O menu sa postarali známi šéfkuchári pôsobiaci na Slovensku Martin Zahumensky a Jaroslav Židek. Vo svojom koncepte pracovali s tradičnými surovinami, no v inovatívnych variáciách. A samozrejme, chýbať nemohli ani halušky.

Úžasné jedlo mohli návštevníci Warhol’s Bar & Bistro zapiť lahodnými drinkami namiešanými najlepším barmanom sveta Erikom Lorinczom.

PSP_0878
Erik Lorincz

MÓDA

EMA KLEIN

Šaty talentovanej dizajnérky Emy Klein si obľúbilo za roky jej pôsobenia už množstvo Sloveniek. Jej modely sú známe svojou jemnosťou a eleganciou. Vytvárajú dokonalú ženskú siluetu, a preto každej žene vždy perfektne sadnú. Jej rukopis ste mohli vidieť aj na rovnošatách, ktoré obliekali hostesky Slovenského pavilónu na Expo 2020 Dubai.

PSP_9764
Rovnošaty pre hostesky navrhla Ema Klein

Partneri

Prihláste sa na odber noviniek z Expo 2020 Dubai
Odoberať
Secured By miniOrange