Slovensko slávnostne odprezentovalo svoj pavilón na Expo 2020 Dubai s dôrazom na národnú vodíkovú stratégiu

Autor: manager
Špeciálne eventy         22.10.2021

Slovenská expozícia na Expo 2020 Dubai, na čele s premiérom Eduardom Hegerom, slávnostne odprezentovala Slovenský pavilón, ktorý predstavuje koncept vodíkového auta vyvinutého v spolupráci poprednej slovenskej automobilovej spoločnosti Matador Group a Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Spolu s ďalšími kľúčovými exponátmi, akými sú vesmírny robot Androver a letový VRM simulátor sa má Slovenská republika na svetovej výstave
Expo 2020 Dubai čím pochváliť. Slávnostná prezentácia Slovenského pavilónu pritiahla pozornosť organizátorov expa aj zahraničných médií a ministerky medzinárodnej spolupráce a generálnej riaditeľky Dubai World Expo 2020
Reem Al Hashimi.

Na slávnostnej prezentácii Slovenského pavilónu privítal premiér Heger spolu s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom ministerku medzinárodnej spolupráce a generálnu riaditeľka Dubai World Expo 2020 Reem Al Hashimi. Súčasťou politickej delegácie Slovenskej republiky bol aj minister dopravy a cestovného ruchu Andrej Doležal spolu s generálnou komisárkou výstavy Expo Dubaj 2020 Miroslavou Valovičovou.

„Expo v Dubaji je miestom, kde sa najbližších šesť mesiacov budú stretávať ľudia z celého sveta pod jednou strechou. Pre Slovensko je to veľká príležitosť, aby sme svetu, to čo my o Slovensku dávno vieme, že je to krásna ale aj úspešná a inovatívna krajina. Máme talentovaných krajanov, ktorých prezentujeme aj v Slovenskom pavilóne,“ vyjadril sa premiér Heger. „Prezentujeme Slovensko ako jednu z najpriemyselnejších krajín, čo dokazuje aj naša expozícia mobility,“ vysvetlil minister Sulík. „Som veľmi vďačná za všetkých, či už Slovákov alebo zahraničných návštevníkov, ktorí oceňujú, že sme krajinou s inovatívnymi technológiami ale aj prírodným bohatstvom,“ dodala komisárka výstavy, Miroslava Valovičová.

V úvode programu slávnostnej prezentácie zaznelo futuristické violončelo, ku ktorému sa postupne pridávali ostatné hudobné nástroje. Počas skladby s názvom „Rieka“ v podaní Miriam Kaiser & Band sa svetelne postupne odhalili hlavné exponáty. Tanečné duo Eva Sklyarová a Martin Bány s choreografiou Andreja Petroviča podčiarkli zážitok aj scénickým tancom.

Leitmotívom slovenskej expozície, ktorá sa nachádza v srdci tematickej zóny Mobilita, je pohyb budúcnosti: vodík, letectvo a vesmír. Výnimočný koncept vodíkového auta demonštruje schopnosť Slovenska inovovať a predstavuje budúcnosť mobility, čím prispieva k celosvetovému cieľu udržateľnosti.

Koncept vodíkového auta s názvom MH2 vznikol v spolupráci s lídrom v automobilovom priemysle Matador Group s viac ako 100-ročnou históriou a Košickou technickou univerzitou. Táto spolupráca stelesňuje hlavné poslanie Svetovej výstavy – „Spájanie myslí, vytváranie budúcnosti“. MH2 navrhol Branislav Maukš, slovenský dizajnér, ktorý sa podieľal na dizajne každého modelu Ferrari vyrobeného od roku 2007. Koncept vodíkových športov symbolizuje jedinečný, funkčný dizajn, ako aj najnovšie technológie a materiály. „Tvar samotného MH2 je veľmi aerodynamický a mužný, pripomínajúci športovca pripraveného na okamžité zrýchlenie na štartovacej čiare,“ povedal hlavný dizajnér MH2 Branislav Maukš.

Ďalším hlavným exponátom je vesmírny robot Androver vyvinutý slovenskou spoločnosť RoboTech Vision a Michaelou Musilovou, slovenskou astrobiologičkou. Robot bol prvýkrát použitý na vnútorný vývoj autonómnych navigačných algoritmov, neskôr na simulovanej vesmírnej misii, ktorá sa uskutočnila pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry na stanici HI-SEAS na Havaji.

Hlavné exponáty Slovenského pavilónu dopĺňa letecký VRM simulátor od firmy Virtual Reality Media, ktorá sa špecializuje na simulátory letovej a pozemnej techniky. Výstava využíva inovatívne digitálne simulačné technológie, 3D vizualizácie, výkonné grafické stanice a interaktívne systémy, ktoré umožňujú globálny letecký výcvik blížiaci sa podmienkam v reálnom svete.

Neodmysliteľnou súčasťou Slávnostnej prezentácie Slovenského pavilónu je expozícia mimoriadne krásnej prírody, ako jedného z najväčších pokladov našej krajiny.  Unikátny náhľad vytvorila agentúra podporujúca Slovenský cestovný ruch SLOVIAKIA TRAVEL. „Naša expozícia je kombináciou neuveriteľne krásnej krajiny a umenia. Obzvlášť vyniká v kontraste s témami ako inovácie a mobilita,“ povedal Václav Mika, generálny riaditeľ SLOVAKIA TRAVEL. Krásy Slovenska v podobe dych berúcich hôr, prírodných prameňov, majestátnych hradov a zámkov ocenila aj ministerka Reem Al Hashimi počas privátnej exkurzie po Slovenskom pavilóne.  

Slávnostnú prezentáciu Slovenského pavilónu uzatvorila návšteva premiéra Eduarda Hegera, ministra hospodárstva Richarda Sulíka a ministra dopravy a cestovného ruchu Andreja Doležala v hostiteľskom pavilóne Spojených arabských emirátov, aby vzdali hold a vyjadrili vďaku za hosťovanie Slovenskej republiky na svetovej výstave Expo 2020 Dubai.

Zdieľajte na:
Prihláste sa na odber noviniek z Expo 2020 Dubai
Odoberať
Secured By miniOrange