Slovensko a vesmír na Expo Dubaj: Naši vedci, výskumníci, študenti a učitelia prezentujú svetu vesmírne inovácie

Autor: manager
Podnikateľské misie         22.10.2021

Svetová výstava Expo Dubaj 2020 je tento týždeň venovaná vesmíru a Slovensko sa rozhodne má čím pochváliť. Jedným z hlavných exponátov Slovenského pavilónu je vesmírny robot Androver,  vyvinutý slovenskou firmou RoboTech Vision, ktorý je súčasťou simulovnej misie na Marse pod záštitou ESA a pod vedením Slovenky, Dr. Michaely Musilovej. Spolu s ďalšími inovatívnymi firmami, ktoré sú súčasťou podnikateľskej misie organizovanej Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a agentúrou SARIO, ukazujeme svetu, že ani v téme, akou je vesmír, v ničom nezaostávame.

Keďže výskum, vývoj, veda a inovácie patria pod rezort školstva, do Dubaja zamierila tento týždeň delegácia pod vedením štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) Ľudovíta Paulisa spolu so štátnym tajomníkom ministerstva obrany SR Marianom Majerom, ktorý vystúpil na prednáške na tému: Obrana a bezpečnosť vo vesmírnom sektore.

„Vesmírny týždeň zapadá do jednej z nosných tém nášho pavilónu, ktorou je pohyb budúcnosti a vesmír. Tomu sme prispôsobili aj naše zastúpenie na Expo v Dubaji. Máme tu vystavovateľov z oblasti automotive, vývoja softvéru, predstavujeme svetu úžasné projekty našich vedcov. To všetko sú oblasti, ktoré majú veľký potenciál pre medzinárodnú spoluprácu,“ povedal štátny tajomník MŠVVaŠ SR Ľudovít Paulis.

Spolu s delegáciou rezortu školstva, vedcami a podnikateľmi, cestovali do Dubaja aj študenti a učiteľky, ktorí boli vybraní z množstva motivovaných učiteľov a žiakov, ktorí sú fanúšikmi vesmíru. Cestu na Expo Dubaj 2020 získali ako odmenu. Ich prezentácia inšpiratívneho vyučovania vesmírnej tematiky bude jedným z oficiálnych bodov programu v Slovenskom pavilóne.

V rámci našej expozície púta pozornosť návštevníkov a zahraničných delegácií jeden z našich hlavných exponátov, vesmírny Androver, ktorý pochádza z dielne spoločnosti RoboTech Vision. Jej zakladateľov, trojicu Slovákov, priviedol ich koníček v podobe robotiky k založeniu inovatívnej firmy, ktorá v súčasnosti spolupracuje na vesmírnej misii na stanici HI-SEAS na Havaji. Tá simuluje život na Marse a vedie ju slovenská astrobiologička, Dr. Michaela Musilová.

Pozrite si rozhovor s Dr. Michaelou Musilovou

Podľa nej je vesmírny Androver výnimočný tým, že ho vieme ovládať na diaľku v náročnom lávovom teréne. Vie sa pohybovať v podmienkach, kde sa žiadny iný rover doteraz pohybovať nedokázal.

„Androver vieme využiť na testovanie terénu a zistiť tak, či je terén náročný alebo nebezpečný, čím vieme chrániť astronautov pred nepredvídateľnými nástrahami či už na simulovanej alebo reálnej vesmírnej misii“, prezradila Michaela Musilová.

„Myslím si, že pre krajinu akou je Slovensko je dôležité, aby sme sa zúčastňovali na podujatiach, akými je aj Expo Dubaj 2020, pretože máme na Slovensku veľký potenciál v oblasti inovácií, množstvo šikovných ľudí a projektov, o ktorých sa vo svete jednoducho nevie a ktoré si zaslúžia globálnu pozornosť. Tá vedie k medzinárodným spoluprácam a prepojeniam“, dodala Musilová.

Slovenská astrobiologička s unikátnymi skúsenosťami počas vesmírneho týždňa na Expo Dubaj osobne vystúpila

na mnohých veľkolepých podujatiach, ako napríklad prednáška o astrobiológii pod záštitou Edinburgh Science Festival, prednáška o priemyselnej časti vesmíru a o slovenskom vesmírnom potenciáli na Space Business Forum, alebo diskusia na tému ženy vo vesmíre.

Jedným z hlavných podujatí tematického týždňa venovaného vesmíru je High Level Discussion za účasti MŠVVaŠ SR pod názvom „Potenciál Slovenska vo výskume vedy a techniky“ v kongresovej časti Slovenského pavilónu. Štátny tajomník MŠVVaŠ SR Ľudovít Paulis saspolu s delegáciou rezortu školstva zúčastnia bilaterálneho stretnutia so zameraním na vzájomné predstavenie vesmírneho sektora na Slovensku a v Spojených arabských emirátoch, ktoré organizuje agentúra SARIO a UAE Space Agency z Dubaja. Delegácia MŠVVaŠ SR počas tohto týždňa navštívi aj Mohammed bin Rashid Space Centre v Dubaji – pokročilé vedecké a technologické centrum zamerané na vesmírne technológie.

Súčasťou vesmírneho týždňa a delegácie MŠVVaŠ SR na Expo Dubaj je aj podnikateľská misia, ktorú spoločne zastrešuje rezort školstva a agentúra SARIO. Jej cieľom je reprezentácia slovenských inovatívnych firiem v oblasti vesmíru, akými sú spoločnosti M2M Solutions, 3IPK, Touch4IT, AB Merit, SPINEA a nadviazanie podnikateľských a investičných partnerstiev. “Tematický týždeň venovaný vesmíru je plný prezentácií, panelových diskusií a rokovaní na témy, akými sú blockchain, satelitné plánovanie misií, jadrová núdzová reakcia pomocou satelitných údajov, vesmírny ekosystém v rozvíjajúcich sa vesmírnych krajinách, či budúcnosť Zeme a vesmíru. Je úžasné vidieť, akých úspešných vedcov a inšpiratívnych podnikateľov na Slovensku máme, a ako dokážeme svoj potenciál v oblasti vesmírnej problematiky prezentovať aj na najvyššej úrovni“, povedala na záver generálna komisárka expozície SR na Expo Dubaj 2020 Miroslava Valovičová.

Zdieľajte na:
Prihláste sa na odber noviniek z Expo 2020 Dubai
Odoberať
Secured By miniOrange