Expo 2020 Dubai

Spájame myšlienky, vytvárame budúcnosť

O EXPOZÍCII

Svetová výstava Expo 2020 Dubai sa uskutoční napriek ročnému odkladu

Expo 2020 Dubai je celosvetová výstava inovácií, priemyslu a kultúry jednotlivých krajín. Uskutočňuje sa každých 5 rokov a trvá 6 mesiacov. V dôsledku pandémie Covid-19 sa táto výstava odložila o rok a vytvoril sa priestor pre efektívne nastavenie nových cieľov a budovanie silnejších ekonomických vzťahov. Hlavná myšlienka je symbolom inovácie a progresu a je založená na spoločnom zámere, odhodlaní a spolupráci krajín vo svete. Účasť bola potvrdená 192 krajinami a napriek pandémii, ani jedna z nich neodstúpila. Tento rok tak môžu prispieť k naštartovaniu svetovej ekonomiky po koronakríze vďaka inovatívnym vynálezom a riešeniam, ktoré budú predstavené na Dubaj Expo 2021.

Príležitosť

Jednou z troch podtém Dubai Expo 2021 je „Príležitosť“ a predstavuje využitie potenciálu jednotlivcov, firiem, spoločností a organizácií pre vytvorenie spoločnej budúcnosti. Prináša so sebou rôzne objavy a ukážky, vďaka ktorým môžeme budovať lepší svet pre budúce generácie. Návštevníci sa dozvedia o globálnych výzvach, ktorým naše ľudstvo čelí a budú sa môcť aktívne zapájať. Rakúsko vo svojom pavilóne ukáže, že každá dobrá myšlienka začína správnou otázkou a Bielorusko predstaví les budúcich technológií. Čína predstaví budovanie komunity so spoločnou budúcnosťou, v talianskom pavilóne návštevníci uvidia ako krása spája ľudstvo a Nórsko sa predstaví ako popredný svetový morský národ. 

Mobilita

Aj keď je Slovensko malou krajinou v srdci Európy, dokáže prinášať inovatívne riešenia prostredníctvom nových technológií a zároveň rešpektovať environmentálne požiadavky. Môžeme sa pýšiť patentmi ako helikoptéra, padák či prvý elektromotor. Napredujeme aj v súčasnej problematike spájania cestnej a leteckej dopravy vďaka AeroMobilu. Väčšina našich prevratných patentov sa spája so vzdušnou mobilitou a teda témou národného pavilónu bude POHYB BUDÚCNOSTI: VODÍK, LETECTVO A VESMÍR.

Udržateľnosť

Ďalšou podtémou Expo Dubai 2021 je „Udržateľnosť“. Vďaka nej môžu návštevníci objavovať a obdivovať inovatívne globálne projekty vytvárajúce nové možnosti. Všetky predstavené projekty sa zaväzujú k zachovaniu našej planéty. Určite zaujmú aj výnimočné architektonické projekty, ktoré sú vytvorené pomocou najmodernejších ekologických stavebných technológií. Česká republika predstaví vo svojom pavilóne českú jar a nizozemský pavilón jednotu vody, energie a potravín. Brazilský pavilón nám ukáže rozmanitosť, švédsky spoluprácu na inováciách a Singapur prírodu, jedlo a budúcnosť. Máte sa na čo tešiť ! 

Historické inovácie predstavené na celom Expe

1862
1967
1976
1876
1889
1893
1901
1939
1970
1982

Počítač

Jeden z prvých mechanických počítačov bol vystavený na londýnskej medzinárodnej výstave o priemysle a umení v roku 1862. Neskôr v roku 1962 návštevníkov výstavy Seattle Century 21 ohromil IBM Shoebox – počítač, ktorý reagoval na hlasové povely.

Slovenská koliba

ČSSR predstavila na svetovej výstave Montreal Expo 67 slovenskú kolibu. Architektonický návrh vzišiel od autorskej dvojice Stanislav Talaš – Vojtech Vilhan. Reštaurácia sa nachádzala v zábavnej časti La Ronde na ostrove sv. Heleny.

Telefón

Prvý telefón na svete predviedol Alexander Graham Bell na svetovej výstave vo Filadelfii v roku 1876. Neskôr v roku 1970 Japonská svetová výstava Osaka poskytla návštevníkom prvú príležitosť zistiť, čo ponúka technológia mobilných telefónov.

Popcorn a kečup Heinz

Na svetových výstavách sa objavilo aj niekoľko potravinových noviniek. Medzi tie prvé patrí popcorn či kečup Heinz, ktoré boli predstavené na Expo vo Filadelfii v roku 1876. Známe sú aj zmrzlinové kornútky, ktoré sa objavili v roku 1904 na výstave v St. Louis.

Eiffelova veža

Eiffelova veža bola predstavená na svetovej výstave v Paríži v roku 1889. Bola pomenovaná podľa Gustava Eiffela, ktorého spoločnosť ju navrhla a neskôr aj postavila. Na začiatku tento návrh kritizovali francúzski umelci a intelektuáli, no v súčasnosti je ikonou Francúzska a najviac navštevovanou pamiatkou sveta.

Ruské koleso

Ruské koleso je technické zariadenie, ktoré pozostáva z veľkého kolesa a po jeho obvode sú rozmiestnené kabíny. Slúži ako lunaparková atrakcia a navštevuje sa najmä kvôli vyhliadkam. Prvýkrát bolo predstavené na svetovej výstave v Chicagu v roku 1879. Jeho originálny názov je „Ferris wheel“ po jeho dizajnérovi, ktorým bol George Washington Gale Ferris, Jr.

Röntgenový prístroj

Svetová výstava v Buffale v roku 1901 predstavila prvý röntgenový prístroj. Túto výstavu si mnohí zapamätali najmä kvôli atentátu na amerického prezidenta Williama McKinleyho, ktorý bol postrelený. Lekári sa však obávali použiť röntgenový prístroj na hľadanie guľky, pretože ešte nevedeli aké vedľajšie účinky by mohol spôsobiť.

Televízia

Prvé živé televízne vysielanie sa uskutočnilo na svetovej výstave v New Yorku v roku 1939. Zásluhu pripisujeme spoločnosti NBC, ktorá už v tom čase mohla vysielať pravidelne, dve hodiny týždenne. Super Hi-Vision Theatre, všeobecne známe ako Ultra HDTV malo premiéru na japonskom veľtrhu Expo 2005 Aichi.

IMAX

IMAX je označenie pre formát veľkorozmerného kinematografického systému, ktorý bol predstavený na Expo 1970 v Osake. Tento formát bol vyvinutý kanadskými filmovými tvorcami, ktorý na celosvetovej výstave premietali návštevníkom film „Tiger Child“. Formát ponúkol návštevníkov nezabudnuteľný vizuálny zážitok.

Dotykové obrazovky

Fenoménom 21.storočia sú určite dotykové obrazovky. Prvýkrát bola táto technológia predstavená na Expo 1982 v Knoxville. Dotykový panel inštalovaný na televíznych obrazovkách sa nachádzal v pavilóne a všetci návštevníci si mohli túto technológiu vyskúšať.
Prihláste sa na odber noviniek z Expo 2020 Dubai
Odoberať
Secured By miniOrange